• امروز جمعه دوم فروردین 1398 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

510 بقعه متبركه گيلان ميزبان طرح بصيرت عاشورائي/استفاده از بستر محرم براي تبليغ دين،اهل بيت(ع) و ارزش هاي شهادت

510 بقعه متبركه گيلان ميزبان طرح بصيرت عاشورائي/استفاده از بستر محرم براي تبليغ دين،اهل بيت(ع) و ارزش هاي شهادت

حجت الاسلام والمسلمين عليزاده ، مديركل اوقاف و امورخيريه گيلان : طرح بصیرت عاشورایی در 510 بقعه متبرکه گیلان ویژه ماه های محرم و صفر همزمان با سراسر کشور در 510 بقعه متبرکه و آستان مقدس امام زادگان گیلان برگزار می شود .

 یک شنبه 18 شهریور 1397   86  0      

به گزارش روابط عمومي اداره كل اوقاف و امورخيريه استان گيلان ، حجت الاسلام والمسلمين علیزاده ، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان با اشاره به فرا رسیدن ایام عزادای محرم ، گفت : به رسم هرساله همزمان با سراسر کشور، مراسم ویژه فرهنگی سازمان اوقاف در این ایام با عنوان بصیرت عاشورایی در 510 بقعه متبرکه و آستان امام زادگان گیلان نیز برگزار می شود.
وی ادامه داد : هدف از اجرای این طرح تبیین جایگاه حکومت اسلامی و نقش ولایت فقیه در جامعه، جلوگیری از ورود انحرافات و خرافات به مکتب عاشورا و اجرای امینانه نیات واقفان است.
علیزاده گفت: شعار کرامتنا الشهاده(شهادت افتخار ماست) ، به عنوان شعار اصلی و محوری سوگواره بصیرت عاشورایی امسال تعیین شده است .
مديركل اوقاف و امورخيريه استان گيلان اظهار کرد : زمان اجرای این طرح از تاریخ ۲۰ شهریور لغایت ۱۷ آبان ماه ۹۷ است.
عليزاده خاطرنشان کرد : برنامه های بصیرت عاشورایی در دو بخش ، بخش اول اجرای برنامه هاي فرهنگي و تبلیغی در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبرکه و بخش دوم، اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در موضوعات روضه خوانی، عزاداری و اطعام برگزار می‌شود.
 
وی با بیان اینکه امسال طرح بصیریت عاشورایی به صورت شهرستانی اجرا می شود ، از برگزاری تجمع بزرگ «لبیک یا حسین‌علیه‌السلام» در روز  چهارشنبه 21 شهریور همزمان با ورود كاروان اهلبيت(ع) به صحراي كربلا در بقاع متبرکه مجری طرح خبر داد و گفت : ویژه برنامه شیرخوارگان حسینی‌ در روز جمعه 23 شهریور ماه جاری در 50 بقعه متبرکه شاخص استان برگزار می شود .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان خاطرنشان کرد: مراسم ویژه نوجوانان حسینی با عنوان" احلی من العسل" با همکاری آموزش و پرورش و اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان یکشنبه ، 25 شهریور ماه و مصادف با ششم محرم در 60 بقعه متبرکه گیلان برگزار خواهد شد .
وی به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اقامه نماز ظهر عاشورا اشاره کرد و گفت : از برنامه‌های محوری بصیرت عاشورایی اقامه نماز ظهر عاشورا به عنوان تقلید عملی از سیره و دستور امام حسین (علیه السلام) است .
عليزاده برگزاری مراسم رهروان زینبی در 12 محرم، عزاداری امام سجاد(علیه السلام) و همایش نهضت بیداری با خطبه های علوی و منشور عزت را از دیگر برنامه‌های بصیرت عاشورایی در گیلان برشمرد و اظهار داشت: این طرح با ویژه مراسم اربعین حسینی ادامه خواهد داشت با تجمع لبیک یا رسول الله در روز رحلت آن حضرت به پایان می‌رسد .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان برپایی خیمه‌های معرفت با حضور روحانیون اعزامی از قم و مبلغان بومی را از دیگر برنامه‌های اوقاف گیلان در طرح بصیرت عاشورایی معرفی کرد و گفت : 63 مبلغ اعزامی از قم و 300 مبلغ بومی در اجرای طرح بصیرت عاشورایی با اوقاف گیلان همکاری می‌کنند .
وي اضافه کرد : 28 خیمه معرفت در بقاع متبرکه شاخص گیلان در ایام برگزاری بصیرت عاشورایی دایر است که از این تعداد 11 خیمه ویژه کودک و نوجوان، هشت خیمه معرفت چند رسانه‌ای و 9 خیمه هم به مشاوره اختصاص دارند .
عليزاده درباره اجرای صحیح و امینانه نیات واقفین در موضوعات روضه خوانی ، عزاداری و اطعام ، گفت : گیلان 281 موقوفه با نیت روضه خوانی، تعزیه داری و اطعام در ایام محرم و صفر دارد .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان گیلان اظهار کرد : عواید این موقوفات اگر قید مکان داشته باشد طبق نظر واقف و اگر قید مکان نداشته باشد در بقاع مجری طرح فاقد درآمد و یا به صورت حمایت از هیئت های مذهبی هزینه خواهد شد .
وي ، تبلیغ محرم و رساندن پیام این ماه را یک وظیفه دینی و انقلابی خواند و گفت : از بستر فضای تبلیغی ماه های محرم و صفر می توانیم فرهنگ ، دین و ارزش‌های اسلامی را جهانی کنیم .
مدیرکل اوقاف و امور خیریه گیلان اعلام کرد : مدیران و اعضای هیئت امنای بقاع متبرکه و مساجد توجه داشته باشند زمان برگزاری مراسم عزاداری حضرت سیدالشهدا(علیه السلام) را به گونه ای مدیریت کنند که آرامش همسایگان مساجد و اماکن متبرکه آسیب نبیند .
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر