• امروز دوشنبه دوم مهر 1397 

اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه

خدمات غيرحضوري

سامانه شکايات

به گزارش روابط عمومي اداره اوقاف و امورخيريه شهرستان ماسال ، حمید رحیمی، رئیس اوقاف و امور خیریه شهرستان ماسال ، با اشاره به برگزاری طرح نشاط معنوی ، در بقاع متبرکه این شهرستان ، اظهار داشت : برگزاری کلاس‌هایی برای تصحیح قرائت نماز ، انس با قرآن ، زیارت امامزادگان ، غبار روبی ، قرائت فاتحه عطر افشانی قبور شهدا و روایتگری رشادت‌های شهدای انقلاب اسلامی از جمله برنامه‌های طرح نشاط معنوی است .
وی همچنين افزود : برگزاری طرح نشاط معنوی موجب توسعه و تعمیق فرهنگ دینی ، اخلاقی ، قرآنی و ارزش‌های اسلامی در جامعه می‌شود .
رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ماسال با اشاره به اینکه این طرح درسه بقعه متبرکه و امامزاده واجب التعظیم از 16 تیر آغاز می‌شود و تا 31 مردادماه ادامه دارد ، گفت : در این طرح دختران و پسران دانش‌آموز از رده سنی 7 الی 18 سال می‌توانند حضور پیدا کنند .
 
رحیمی با بیان اینکه طرح نشاط معنوی در سال جاری به دو شیوه امکان برگزاری دارد ، که ادارات اوقاف و امور خیریه شهرستان به فراخور ظرفیت و موقعیت بقاع متبرکه باید یکی از شیوه‌ها را اجرا کنند ، تصریح کرد : در شیوه نخست طبق روال گذشته ادارات شهرستان در بقاع متبرکه دارای ظرفیت ، اقدام به برنامه‌ریزی ، تبلیغات ، ثبت‌نام و اجرای برنامه‌های نشاط معنوی می کنند که این شیوه اولویت اول طرح است.
وی با اشاره به محتوای آموزشی شیوه اول طرح نشاط معنوی ، خاطرنشان کرد : یکی از منابع درسی و آموزشی طرح نشاط معنوی ، کتابچه حفظ موضوعی آیات قرآن کریم است .
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ماسال اظهار کرد : یکی دیگر از منابع آموزشی طرح نشاط ، کتاب‌هایی است که توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف ، جهت استفاده مبلغین و مربیان محترم طرح ارسال می‌گردد .
رحیمی با بیان اینکه اجرای طرح مهارت‌های زندگی ، سبک زندگی اسلامی ، تربیتی ، اخلاقی در دستور کار قرار خواهد گرفت ، افزود : برگزاری کلاس‌های هنری و مهارتی برای بانوان و دختران از دیگر برنامه‌های طرح نشاط معنوی است .
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ماسال گفت : برگزاری کلاس‌های احکام مورد نیاز نوجوانان بویژه احکام نماز ، تکلیف و... در قالب طرح نشاط برای مخاطبینی که در سن تکلیف هستند یکی دیگر از برنامه ها است.
رحیمی برگزاری برنامه‌های ، انس با قرآن ، زیارت امامزادگان و روایتگری رشادت های شهدای انقلاب اسلامی در خلال برنامه‌های طرح ، جهت انس هر چه بیشتر با شهدا ، برگزاری اردوهای فرهنگی تفریحی در طول طرح در بقاع متبرکه شاخص و برگزاری آزمون در انتهای طرح و تشویق و تجلیل از دانش‌آموزان برتر و مربیان برتر در مراسم اختتامیه را از دیگر برنامه های طرح نشاط معنوی عنوان کرد .
وی با بیان اینکه شیوه دوم طرح نشاط معنوی با رویکرد اردویی زیارتی است ، تصریح کرد : مراکز فرهنگی ـ قرآنی بقاع متبرکه با مهیا کردن بستر و زمینه مناسب ، به جذب گروه‌های دانش‌آموزی در قالب تورهای زیارتی تفریحی اقدام ‌خواهند کرد.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ماسال خاطرنشان کرد : در این شیوه بقاع متبرکه دارای ظرفیت که در فضایی مناسب تفریح و گردشگری قرار گرفته‌اند ، می‌توانند با تعامل با دیگر دستگاه‌های همسو که اقدام به اجرای سطح غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌‌آموزان می‌نمایند (آموزش و پرورش ، بسیج ، کانون‌های فرهنگی مساجد و...) ، از آنان دعوت نموده تا به نوبت گروه‌های دانش‌آموزان را در قالب اردوهای زیارتی تفریحی به بقاع متبرکه دارای ظرفیت آورده تا از خدمات معنوی و فضای پیرامونی این اماکن مقدس استفاده کنند .
رحیمی یکی از اهداف طرح مذکور را تقویت باورها و اعتقادات و ایجاد فضای معنوی در جامعه به‌ویژه برای نسل جوان دانست و گفت : برگزاری چنین برنامه‌هایی موجب توسعه و تعمیق فرهنگ دینی ، اخلاقی و قرآنی و ارزش‌های اسلامی در جامعه می‌شود .
وی همچنين افزود : بقاع متبرکه مجری این روش باید اقدام به برپایی خیمه‌های معرفت با حضور روحانیون و کارشناسان مربوطه کرده و با اجرای برنامه‌های متنوع فرهنگی ، آموزشی و تفریحی ، یک روز پربار ، خاطره‌انگیز و با‌نشاط را برای کودکان و نوجوانان به ارمغان آورند .
برگزاري طرح نشاط معنوي در بقاع متبركه شهرستان ماسال

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 

آخرین اخبار